Założenie własnej działalności gospodarczej to często sposób na wyzwolenie się od nielubianego pracodawcy, zmianę branży, czy realizację własnych wizji na prowadzenie firmy. W Polsce zdecydowaną większość stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, drugą w kolejności najpopularniejszą formą prowadzenia firmy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Proces założenia firmy nie jest skomplikowany i trudny, wystarczy skorzystać z pomocy osób, które trudnią się tym na co dzień lub internetowych możliwości otwarcia firmy, w zasadzie bez wychodzenia z domu (dotyczy tylko jednoosobowych działalności gospodarczych). Jak jednak zadbać o to, by prowadzenie działalności po jej założeniu nie było zbyt trudne? Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na zlecenie niektórych prac zewnętrznym firmom i niezależnym specjalistom np. księgowym i korzystają z usług biur rachunkowych. Jak znaleźć takie biuro? Najlepiej przez Internet, wpisując hasło i miasto, w którym danej usługi szukamy, np.: Biuro rachunkowe Lublin.

Dobry księgowy dobrą inwestycją

Pamiętanie o wszelkich, często skomplikowanych procedurach nie jest łatwe dla przedsiębiorcy, który musi zajmować się prowadzeniem i rozwojem działalności. Dlatego bardzo istotne jest znalezienie dobrego księgowego, który zadba za niego o wszelkie rozliczenia i przypomni o konieczności wykonania niezbędnych przelewów. Jest to istotne z formalnego punktu widzenia, ponieważ pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji, związanych z niedopilnowaniem terminów złożenia deklaracji podatkowej, czy wykonania przelewu do ZUS.

Czy warto zapłacić za biuro rachunkowe?

Tak, zdecydowanie. Można to potraktować jako dobrą inwestycję, ponieważ jeśli przedsiębiorca nie miał wcześniej do czynienia z prowadzeniem działalności, ogarnięcie wszelkich kwestii formalnych może być dla niego zbyt trudne. Dobry księgowy nie tylko poprawnie zajmie się dokumentami i rozliczeniami, ale również doradzi w wielu kwestiach, dotyczących prowadzenia firmy, np. wyboru odpowiedniej formy finansowania, choćby leasingu, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zakup samochodu na firmę.