Przestrzenie biurowe urządzone w formie open space to coraz bardziej popularny model aranżacji powierzchni biurowych. Dzięki niemu na dużej przestrzeni może pracować wiele osób. Biurka są ustawione jedne obok drugich, a przestrzeń nie jest podzielona na oddzielne pokoje lub gabinety. Biuro urządzone na zasadzie open space pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a tym samym na obniżenie kosztów wynikających z wynajmu biur.

Zalety biur open space

Forma ta jest bardzo lubiana i ceniona przez kadry zarządzające za łatwość kontroli nad pracownikami i szybki przepływ informacji oraz dokumentów. Zaletą jest też fakt, że wśród pracowników panuje równość, nawet jeśli zajmują oni wyższe stanowiska. Open space sprzyja także pracy zespołowej, wymianie pomysłów i wspólnemu omawianiu różnych problemów. Poza ułatwianiem współpracy i komunikacji między pracownikami, open space zapobiega izolowaniu się pracowników.

Wady biur open space

Niestety praca w takiej przestrzeni ma też liczne. Wśród nich najczęściej wymienia się hałas, bałagan, brak prywatności i poczucie ciągłej kontroli. Często wskazuje się też na szybsze rozprzestrzenianie się chorób i gorszą jakość powietrza. Każdy ma specyficzne wymagania względem optymalnych warunków pracy i nie każdy potrafi pracować w dużej grupie osób. Trzeba mieć na uwadze fakt, że praca w takich warunkach niekiedy skutkuje też trudnościami w koncentracji, stresem, podatnością na konflikty. Tym samym może to powodować spadek wydajności pracy.

Optymalne rozwiązanie

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty można zrezygnować z tej formy urządzania biura, albo też dostosować biuro w taki sposób, by zapewnić pracownikom jak największy komfort. Można to zrobić między innymi poprzez zapewnienie dobrej akustyki np. dzięki zastosowaniu paneli akustycznych i ścianek działowych, odpowiedniego oświetlenia i dobrej wentylacji. Warto też wygospodarować odrębne pomieszczenie, w którym pracownicy będą mogli odpocząć czy porozmawiać w ciszy nad realizacją zadań. Coraz częściej firmy tworzą też przestrzenie kreatywne dla pracowników oraz umożliwiają im dostęp do zielonych tarasów, które często urządzane są na dachach nowoczesnych biurowców.