Wśród agencji SEO zauważalna robi się powoli tendencja polegająca na odchodzeniu od modelu pozycjonowania tradycyjnego, na rzecz pozycjonowania szerokiego. Pozycjonowanie tradycyjne polega na skupianiu się na kilku wybranych frazach, które mając zapewnić wysoką pozycję w Google i innych wyszukiwarkach. Pozycjonowanie szerokie zakłada promowanie nie kilku, a kilkudziesięciu a nawet kilkuset słów kluczowych , a konkretnie fraz długiego ogona.

Frazy long tail

Choć frazy długiego ogona są wyszukiwane stosunkowo rzadko, to przy dużej ich ilości powodują znaczący przypływ użytkowników i zwiększony ruch na stronie. Dzieje się tak, ponieważ coraz częściej użytkownicy internetu zamiast wpisywać ogólne hasła wpisują do wyszukiwarki długie, naturalne zapytania. Tendencja ta się ma umocnić wraz z popularyzacją wyszukiwania głosowego. Pozycjonowanie strony na frazy long tail umożliwia pozyskanie ruchu przede wszystkim tym stronom, które nie mają szans przebicia się w zakresie krótkich jedno- lub dwu- i trójwyrazowych fraz. Według niektórych badań tylko 30% to zapytania składające się z maksymalnie trzech wyrazów, pozostałe 70% przypada właśnie frazom długiego ogona.

Zalety szerokiego pozycjonowania

Osiągnięcie wysokich pozycji na bardzo szczegółowe frazy sprawia, że na naszą stronę www trafiają ci użytkownicy, którzy szukają dokładnie tego co oferujemy. Tym samym mamy dużą szansę na obniżenie współczynnika odrzuceń. Z dużym prawdopodobieństwem można też założyć, że użytkownik, który szuka konkretnego produktu bądź usługi, jest bardziej zmotywowany do zakupu, a takiego właśnie klienta warto pozyskać.

Pozycjonowanie szerokie jest możliwe dla stron bogatych w treści. Doskonale to wychodzi tam, gdzie są szczegółowe opisy produktów i usług, na stronach, na których funkcjonuje blog firmowy, na których pojawiają się aktualności. Frazy długiego ogona warto więc zastosować gdy interesuje nas pozycjonowanie sklepów internetowych, czy też firm mających szeroki zakres usług. Na podstawie bogatej w treści strony www można wypozycjonować nawet kilka tysięcy fraz! A to daje często dużo lepszy efekt niż pozycjonowanie kilku popularnych i jednocześnie trudnych fraz.