W ostatnich dniach weszło w życie mnóstwo nowych zmian w przepisach, które dotyczą przedsiębiorców. Wśród niemal dwustu nowych zapisach znalazły się między innymi ulgi na start. Jest to bez wątpienia jeden z najkorzystniejszych przepisów, jakie zaczęły obowiązywać w tym roku. Z pewnością skorzysta z niego wielu przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu własnej firmy.

Dla kogo ulgi na start?

Z ulg dla przedsiębiorców mogą skorzystać wszystkie te osoby, które założyły lub założą działalność po 30.04.2018r. Jednocześnie musi to być pierwsza działalność danej osoby lub działalność gospodarcza otwarta nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności. Z ulgi na start nie skorzystają jednak ci, którzy w ramach działalności chcą wykonywać czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy, u którego świadczyli podobne usługi w ramach stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Co obejmują ulgi?

Ulga na start zwalnia przedsiębiorcę od konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy. Tym samym przedsiębiorca zaoszczędzi około 900zł miesięcznie. Po tym okresie przedsiębiorca będzie mógł przez kolejne 24 miesiące opłacać składki na specjalnych warunkach. W kolejnych miesiącach będzie to oszczędność 700zł miesięcznie. Obowiązkowe będzie tylko opłacanie składek zdrowotnych przez cały okres prowadzenia działalności.

Dobrowolność

Koszty prowadzenia działalności nie należą do małych, dlatego z pewnością wielu przedsiębiorców skorzysta z tych ulg. Jednak jak podkreślają specjaliści prowadzący https://www.biurorachunkowerr.pl/, korzystając z tych ulg przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, chorobowym oraz wypadkowym. Jeśli jednak chce podlegać tym ubezpieczeniom to ma takie prawo i w tym wypadku może prowadzić działalność na dotychczas obowiązujących zasadach. Rezygnacja odbywa się poprzez zgłoszenie się do ubezpieczenia. Można to zrobić wypełniając odpowiedni druk.