Chyba każdy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest zapewnienie właściwych warunków pracy pracownikom, aby liczyć na wysoką efektywność i motywację do pracy. Jednak mało który pracodawca podchodzi do tego tematu w oryginalny i innowacyjny sposób.

Typowe miejsce pracy

Biurko odpowiedniej wielkości, wygodny fotel biurowy, komputer, telefon, do tego klimatyzacja, odpowiednie oświetlenie, parkiet hajnówka i w miarę możliwości wyciszenie miejsca pracy. Tak oto w dużym uproszczeniu wygląda standardowe biuro księgowej, recepcjonisty, dziennikarza, handlowca, marketera, informatyka i tysięcy innych osób wykonujących pracę biurową. Powoli jednak nadchodzi rewolucja.

Nowoczesne biura

Myśląc o nowoczesnych biurach nie mamy na myśli ekskluzywnych biurowców z siłownią, podziemnym parkingiem, strefą zieleni na dachu itd. Mowa o przestrzeni, którą może stworzyć każda firma bez względu na budżet. Inspirację można czerpać chociażby z najnowocześniejszych bibliotek w kraju i na świecie. Są to miejsca, które zapewniają stoliki z oświetleniem idealne do pracy w skupieniu, wygodne kanapy, na których można usiąść i zatopić się w lekturze, kąciki z miękkimi siedziskami do pracy zespołowej, strefy z urządzeniami biurowymi, wyciszone pokoiki do prywatnych rozmów lub pracy w absolutnej ciszy etc.

Co ciekawe badania dowodzą, że w ciągu dnia pracy w nowoczesnym biurze niemal połowa biurek jest niewykorzystana. Wszystko dlatego, że pozostali pracownicy przechadzają się, spędzaj czas w różnych miejscach przestrzeni biurowej, a niekiedy realizują swoje zadania w terenie. Oznacza to, że rezygnacja z biurek przypisanym każdemu pracownikowi z osobna może sprawić, że firma może zwiększyć zatrudnienie nie ponosząc kosztów powiększania biura! A do tego komfort pracowników wzrośnie i tym samym będą oni pracować efektywniej!

Dowodem na to są badania, które wykonał naukowiec Craig Knight z Uniwersytetu Exeter. Dowiódł on, że wraz z lepszymi warunkami pracy wzrasta jej efektywność i jednocześnie maleje ilość popełnianych błędów. Oznacza to, że warunki, które pozornie mogą sprzyjać rozprężeniu i lenistwu, w praktyce sprawiają, że odprężony pracownik pracuje więcej i lepiej. A do tego środowisko pracy pozytywnie wpływa na jego kreatywność.